تجلیل  از شصت سال فعالیت بانکی بنیانگذار کانون بازنشستگان بانک ملت

 در مراسم جشن میلاد حضرت علی (ع)

جناب آقای سید صدر الدین  دریاباری  در سخنانی اظهار داشت:

افتخارم این بود که در خدمت همکاران بازنشسته باشم و بودم. ان شا ء الله دوستان و همکاران ما بهتر از پیش فعالیت خواهند داشت...

به همین مناسبت در حاشیه مراسم از موسس و بنیانگذار کانون بازنشستگان بانک ملت که در این سنگر  و نیز در کسوت رییس شورای هماهنگی بازنشستگان کشور ، پیگیر مطالبات بازنشستگان شبکه بانکی بوده اند گفتگویی کوتاه داشته ایم :

جناب دریاباری، ضمن خیر مقدم به شما  جهت حضور در این مراسم لطفا مختصری از سوابق خانوادگی و فعالیتهای بانکی خود بفرمایید:

به نام خدا. اینجانب سید صدر دریاباری متولد 1311 خورشیدی هستم. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان ادیب تهران گذراندم و سپس فعالیت بانکی را از سال 1334 آغاز کردم. دوره عالی علوم بانکی در موسسه علوم بانکی  را نیز به پایان رساندم. در سال 1337 به عنوان جوان ترین رییس شعبه شبکه بانکی آن زمان مشغول به کار بودم. در سمتهای مختلف مدیریتی در بانک های صادرات،اعتبارات تعاونی توزیع و بانک ملت  خدمت کرده ام.  مدتی کوتاه در کسوت عضو هیات مدیره و  مدیر کل حسابداری کل بانک اعتبارات و تعاونی توزیع و از سال 58 که بانکها ملی شد. ماموریت و مدیریت  امور پرداختهای مالی  برخی از بانکهای ادغام شده  تحت عنوان بانک ملت  به اینجانب محول شد و آیین نامه پرداختهای پرسنلی را در همین زمان نوشتم. مدتی نیز سرپرست (مدیریت امور شعب) منطقه غرب تهران که  شامل سه سرپرستی استان البرز ، منطقه چهار و منطقه شش در حال حاضر است عهده دار بودم و در سال 1363 باز نشسته شدم.

جناب دریاباری،  در خصوص فعالیتهای خود در کانون بازنشستگان نیز بفرمایید:

در سال 1363  و پس از بازنشستگی، پیشنهاد ایجاد کانون بازنشستگان بانک ملت را تقدیم مدیر عامل وقت بانک آقای دکتر سیف کردم که پس از موافقت با پیشنهاد، اساسنامه کانون را نوشتیم و به ثبت رساندیم  و پایه تاسیس کانون را جشن میلاد حضرت علی (ع) قرار دادیم. به لطف الهی و اعتماد همکاران نزدیک به سی سال در کانون در کسوت مدیر عامل و یا عضو هیات مدیره فعالیت داشتم و مدتی نیز ریاست شورای هماهنگی کانون بازنشتگان و پیگیری مطالبات بازنشستگان کل شبکه بانکی کشور را عهده دار بودم  و با برگزاری نشستهایی با مقامات عالی کشوری و نمایندگان مجلس ، سعی در رفع تبعیض های موجود میان شاغلین و بازنشستگان داشتیم.

 انجام کلیه  امور از سوی اینجانب و اعضای هیات مدیره کانون  به صورت داوطلبانه  و رایگان بود و دعای خیر مردم بهترین پشتوانه ما برای انجام وظیفه بود. به قول شاعر

هر خدمتی که کردیم بی مزد بود و منت                        یا رب مباش کس را مخدوم بی عنایت

مهمترین اقدامات شما و همکارانتان در طول مدت فعالیت در کانون چه بود؟

در این مدت همواره با دعای خیر همکاران و  یاری سایر اعضای هیات مدیره کانون که در همین جا از همگی آنان تقدیر می کنم، نزدیک به بیست و دو نمایندگی کانون را در مراکز استان ها تشکیل دادیم. در این مدت از فعالیتهای غیر بانکی نیز غافل نبودم و مدتی عضو شورای شهرستان فیروزکوه بودم.

تسری  تمامی کمکها و پرداختهای رفاهی شاغلین به بازنشستگان از مهمترین اقدامها بود. در کنار این موارد سعی شد نسبت به ترمیم حقوق و مزایای بازنشستگان قبل از سال  78  اقدام شود. همچنین در خصوص  تعلق  سهام ترجیجی (فروش اقساطی پنج درصد از سهام بانک به کارکنان )به بازنشستگان نیز تلاشها و پیگیری هایی از طریق سازمان خصوصی سازی، هیات وزیران و مجلس  شد که امیدوارم  دوستان تازه نفس ما در کانون این امور را به سرانجام برسانند. زیراکه کارکنان پیمانی و رسمی شاغل در بانکها با داشتن یک سال سابقه کار از سهام ترجیحی برخوردارند اما بازنشستگان با بیش از سی سال سابقه خدمت از این لطف محرومند.

به عنوان آخرین پرسش چه پیامی برای همکاران دارید؟

همکاران و عزیزان بدانند که هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به خلق نیست.  به زندگی عشق بورزند و به همه چیز خوش بین باشند و سعی کنند که اشتباهاتی را که می بینند ببخشند و  با روحیه اعتماد و احساس امنیت و تعامل در محیط کار و منزل و اجتماع  زندگی کنند.